ROK SZKOLNY 2015/16 - PSP ZYWOCICE

Idź do spisu treści

Menu główne:

KRONIKA
Wycieczka do Wrocławia 13.10.2015

 
Uczniowie naszej szkoły, którzy brali udział w Przyrodniczym  Konkursie Fotograficznym, wzięli  udział w  bardzo interesującej wycieczce do Wrocławia, która była nagrodą  w tym konkursie.
Z naszej szkoły, pod opieką Pani Małgorzaty  Najgebauer, pojechało 14 osób: dwanaście z klasy V i dwie osoby z klasy VI.
Wyjechaliśmy autobusem wczesnym rankiem. Razem z nami podróżowali  również uczniowie ze szkół  z Krapkowic i Otmętu. Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy był Pałac Królewski we Wrocławiu. Braliśmy udział w lekcji muzealnej. Pani  oprowadzała nas po licznych komnatach, opowiadała historię zamku i pokazywała różne ciekawe eksponaty. Mieliśmy okazję zobaczyć zbroję rycerza oraz cały jego ekwipunek, co szczególnie zaciekawiło chłopców. Bardzo spodobała nam się prezentacja multimedialna o historii Wrocławia. Przedstawiała ona w interesujący sposób dzieje tego miasta. Oglądaliśmy, jak dawniej ludzie się ubierali. Pani tłumaczyła nam, że bogatsi mieszkańcy miasta pokazywali się publicznie tylko w perukach. Na samym końcu nauczyliśmy się kłaniać  i dygać starodawnym zwyczajem, co nie było wcale takie proste, ale sprawiło nam dużo radości. Dowiedzieliśmy się, że sposób kłaniania różnił się w zależności od funkcji, jaką sprawowała dana osoba: im wyższa rangą tym niższy ukłon. Następnie poszliśmy szlakiem krasnoludków. Szukaliśmy po całym rynku małych, wykonanych z brązu, krasnali. Wszyscy  dobrze się przy tym bawiliśmy. Pani powiedziała ,że jest ich już około 300 we Wrocławiu i wciąż przybywa. Na chwilę udaliśmy się również do restauracji Mc’Donalds, by posilić się przed dalszym etapem naszej wycieczki. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy dalej zwiedzać Ostrów Tumski, czyli najstarszą zabytkową część miasta. Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. Najokazalsze z nich to odbudowane po wojennych zniszczeniach gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża.  Spacerowaliśmy po najbardziej urokliwym zakątku Ostrowa Tumskiego, którym  jest ulica Kanonia, powstała już w średniowieczu, przy której mieści się kościół św. Idziego – najstarszy z istniejących wrocławskich kościołów. Przechodziliśmy również po moście tumskim, zwanym mostem zakochanych, który jest atrakcją turystyczną Wrocławia. Zainteresowanie nasze wzbudziły liczne kłódki przypięte do mostu. Jak się dowiedzieliśmy,  przypinają  je zakochane pary  lub bliskie sobie osoby, które następnie wrzucają klucz  do rzeki, by więzi ich łączące nigdy nie zostały rozerwane.  Następnie udaliśmy się do ogrodu botanicznego, w którym  znajduje się  około 7,5 tysiąca gatunków roślin. Oglądaliśmy  i podziwialiśmy przeróżne  kwiaty, kaktusy i drzewa, z których część stanowi pomniki przyrody.  Szczególną uwagę zwróciłem na  ogromne postacie zbudowane z dyni, pozostałe tutaj  po organizowanym niedawno Dolnośląskim Festiwalu Dyni. Mieliśmy szczęście podziwiać  takie  niespotykane  dzieła  sztuki. Niesamowite, jaki talent i wyobraźnię mają ich twórcy. Wieczorem  zmęczeni, ale pełni wrażeń, udaliśmy się autobusem do domu. Była to dla całej naszej grupy interesująca lekcja  historii i przyrody, która długo pozostanie nam w pamięci.
 
                                                                                                                    Przygotował Daniel Buzała

Pielgrzymka na Jasną Górę


8.10.2015 r. pielgrzymka  Rodzin Szkół im. Jana Pawła II.

Głównym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza św. o godz. 11, 
pod przewodnictwem duszpasterza Księdza Biskupa Henryka Tomasika

Relacja:

Wadowice

W środę 30 września wcześnie rano, o godz. 7.00, 
trzy najstarsze klasy naszej szkoły wyjechały na wycieczkę. 
Nasza trasa wiodła do Wadowic i Tarnowskich Gór. Jechaliśmy niezwykłym, piętrowym autobusem. Klasa IV podróżowała na dole, a klasa V i VI na piętrze. Razem z nami jechali wychowawcy, panie R. Anioł, M. Langer, M. Najgebauer, J. Prażnowska oraz pan P. Seńkowski.
W Wadowicach zwiedziliśmy Dom Rodzinny (Muzeum) Jana Pawła II, 
w którym poznaliśmy tajemnice i historię jego życia. Potem razem z naszym przewodnikiem przeszliśmy do Bazyliki w centrum miasta. 
Tam zobaczyliśmy m.in. chrzcielnicę, gdzie mały Lolek był ochrzczony. Na zakończenie pobytu w Wadowicach poszliśmy do kawiarni na przepyszne papieskie kremówki.
Po wizycie w mieście urodzenia pierwszego Papieża Polaka przejechaliśmy do Aquaparku w Tarnowskich Górach. Po dwóch godzinach pływania w basenach wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. 
Po drodze wstąpiliśmy jeszcze do McDonalda na posiłek. Wróciliśmy zmęczeni o godz. 20.00, ale uśmiechnięci i zadowoleni z udanego dnia.
 
Krzysztof 

W bibliotece

W dniu 25 września 2015r. klasa IV odwiedziła Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Krapkowicach. 
Panie bibliotekarki zapoznały uczniów z katalogiem oraz ze zbiorami biblioteki, a później zaprosiły nas na zabawy do sali animacji. Dzięki wesołym zabawom uczniowie powtórzyli podstawowe wiadomości o bibliotece. 

Wycieczka do ZOO w Opolu


 Uczniowie klas I – III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żywocicach w piękny, słoneczny dzień 22 września odwiedzili opolski ogród zoologiczny. Spod szkoły wyruszyli o godzinie 9.00. Dzieci były zachwycone akrobatycznymi popisami małpek, uchatek i lemurów. Obejrzały również inne zwierzęta, których nie mogą zobaczyć na co dzień w naszym kraju. Najbardziej odważni zwiedzili pawilon z pająkami. Nie ominęli również placów zabaw, które napotkali na drodze zwiedzania. Zjedli lody oraz kupili pamiątki w postaci zdjęć i innych gadżetów ze zwierzętami. Czas w ogrodzie upłynął bardzo szybko i przyjemnie. Minęła godzina 13.30 i należało wrócić do autokaru, który odwiózł zmęczone dzieci do szkoły.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Witajcie w nowym roku szkolnym.

Mamy nadzieję i dołożymy wszelkich starań aby nasza szkoła przez cały rok była dla nas miejscem,
 w którym twórczo, spokojnie, bezpiecznie i przyjemnie spędzimy znaczną część dnia.

 
Data ostatniej aktualizacji: 2015-12-06
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego